Adaylar İçin 5 Mülakat Stratejisi

Kıbrıs iş ilanları sitesi Jobs Kktc’ de size uygun olan işi buldunuz, iş başvurunuzu yaptınız ve mülakata mı çağrıldınız? Artık mülakatta nasıl bir iletişim stratejisi izlemeniz gerektiğini düşünmelisiniz. Bu yazımızda adaylar için etkili 5 mülakat stratejilerini inceleyeceğiz.

1) Özgüvenli Davranın

Mülakatlarda ses tonunuz, diksiyonunuz, kendinizden emin duruşunuz oldukça önemlidir. İlk karşılaşmada kendinizi nasıl yansıttığınız, mülakat sürecinin sonucunu etkileyecektir. Öncelikle iş için kendinizi nasıl hissettiğinizi paylaşın. Ardından görüşmenin sürükleyici olmasını sağlamak için “şirket tarafından sunulan sağlık ayrıcalıkları” , “izinler” , “seyahat gereksinimleri” gibi konular başlatın. Sizin için sundukları başka avantajları öğrenmeye çalışın. Şirketin fazla mesai politikasını öğrenin. Şirket kuralları ve uygulamaları hakkında bilgi alın. Tüm bu süreci özgüvenli bir şekilde sürdürmeniz mülakatınıza olumlu bir katkı sağlayacaktır.

2) İşverenin İhtiyaçlarına Odaklanın

Mülakat süreci boyunca kendinizden bahsedin. İşverenin neden sizi istemesi gerektiğini, onun ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğinizi açıklayın. Bu süreci daha etkili yönetebilmek için şirketin faaliyetlerini mülakat öncesi araştırmanızı ve bilgi toplamanızı tavsiye ederiz. Kendi yetenekleriniz, tecrübeniz ve teknik becerinizi mutlaka vurgulayın.

3) Maaş Bilgisini Öğrenin

Kariyerimiz, iş hayatımız boyunca hangi mesleği edinirsek edinelim en önemlisi işimizi severek yapmak olsa da ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz bir miktar para kazanmazsak o mesleği devam ettiremeyiz. Bu sebeple mülakatlarda mutlaka öğrenmeniz gereken bilgilerden biri maaş bilgisidir. Ayrıca şirketin zam politikasını, ikramiye sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmeyi unutmayınız.

4) Prova Yapın

Mülakat sürecini önceden planlayın ve kendinizce notlar alın. İş görüşmenizin bütün sürecini önceden prova yapmaya çalışın. Yakın bir arkadaşınız ile mülakat sürecini canlandırmanız olumlu bir katkı sağlayacaktır. Bu pratik süreci özgüveninizi artıracak ve kaygılarınızı azaltmanızda size yardımcı olacaktır.

5) İstihdam Mektubu İsteyin

İşveren ile anlaştıktan ve tüm çalışma şartlarını kabul ettikten sonra işverenden istihdam mektubu isteyin. Kendiniz yazmayı teklif edebilirsiniz veya işvereniniz de yazabilir. İstihdam mektubu hazırlamanız durumunda işverenin imzasını mutlaka isteyin. Bu mektupta maaşınız da dahil olmak üzere bütün iş koşulları, işe başlama tarihiniz, çalışma saatleriniz, izin haklarınız olmalıdır. İşveren tarafından size mülakat sırasında bahsedilen bütün faydaları içermelidir. Bu yazılı anlaşma, mülakat sırasında anlaştığınız haklarınızı korur. Bu tarz yazılı anlaşmalar oldukça yaygındır ve mutlaka kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: Ryan, Robin, 60 Seconds & You’re Hired!, Penguin Books, 2008

Bu yazımızda mülakatlarda kullanabileceğiniz 5 stratejiyi inceledik, siz bu mülakat stratejileri hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz…

Yazar: Ahmet Hakan Aksüt

30 Mayıs 2022

Yorum Bırakın