Adaylara Sorulması Gereken En İyi 14 Mülakat Sorusu

Bir başvuru sahibiyle mülakat gerçekleştirdiğinizde, kısa sürede mümkün olduğunca fazla bilgi toplamanız gerekir. Bir aday hakkında, bir pozisyon için doğru olup olmadığını belirlemek için yeterince bilgi toplamak zordur – ancak iyi mülakat soruları sorarak, yalnızca becerileri ve deneyimleri hakkında daha net bir fikir edinmekle kalmaz, aynı zamanda  duygusal zeka, problem çözme becerileri, hızlı düşünme yeteneği ve konuşma yetenekleri hakkında bir fikir edinirsiniz.

Bir adayı hem yetenekleri hem de kültürleri  açısından yeterince değerlendirmenin en iyi yolu, şirkete veya pozisyona özgü soruların yanı sıra başvuru sahibine kişiliğini ve baskı altında eleştirel düşünme yeteneğini gösterme fırsatı veren daha geniş sorular sormaktır. Bu yazımızda adaylara mülakatlarda sorulabilecek en iyi 14 soruyu derliyoruz.

Mülakatlarda Sorulabilecek En İyi 14 Soru

1) Kariyerinizde en çok hangi başarı sizi gururlandırıyor?

İşi iyi yapabilen birini istihdam etmek önemli olsa da, işiyle gurur duyan bir çalışanı da işe almak istersiniz. Adaydan en sevdiği kariyer başarısını paylaşmasını isteyerek, ona bir kariyer vurgusunu paylaşma fırsatı vermiş olursunuz. Bu aynı zamanda kendilerini tatmin edici hissettiren iş türünü daha iyi anlamanıza ve pozisyonun gerektirdikleriyle uyumlu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur.

2) Özgeçmişinizde olmayan bir bilgiyi paylaşın.

İş arayanlar, mesleki deneyimlerinin en iyi özetini sunmak için özgeçmişlerini dikkatlice oluştururlar, ancak bir adayla ilgili her şeyi, kağıda yazdıklarından öğrenemezsiniz. Bu soru kasıtlı olarak belirsizdir ve görüşülen kişinin işle ilgili bir şeyi paylaşmak isteyip istemediğine karar vermesine olanak tanır. Size gönüllü çalışmalarını, dünyayı dolaşmak için aldıkları izinleri veya başka bir tanımlayıcı deneyimi anlatmayı seçebilirler.

Bu soruyu yanıtlarken seçtikleri yol ve paylaştıkları hikaye, nasıl bir çalışan olacakları ve şirket kültürünüze neler katabilecekleri hakkında size çok şey söyleyebilir.

3) Neden burada çalışmak istiyorsunuz?

Bu soru, başvuran adayın şirketi ne kadar araştırdığını belirleme ve bir işverende ne aradığı hakkında daha iyi bir fikir edinme fırsatınızdır. Bu soruyu sorarken, firmanızla ilgili ayrıntıları ve başvuranın şirketiniz ile kariyer hedefleri arasında kurduğu paralellikleri dikkatle dinleyin.

4) Bu pozisyona başvurmak istemenize ne sebep oldu?

Bu soru, sorulacak en iyi mülakat sorularından biridir çünkü iş pozisyonuyla ilgili ayrıntıları derinlemesine inceler. Adayın iş tanımını ne kadar dikkatli okuduğunu gösterir ve ayrıca kendisinin neden ekibinize iyi bir katkı sağlayacağını düşündüğünü paylaşma şansı verir. İyi hazırlanmış bir cevap, başvuranın sahip olduğu becerilerin yanı sıra geliştirmek veya iyileştirmek istedikleri becerilere de değinecektir.

5) En büyük zayıflıklarınız nelerdir?

Bu soru, şu nedenden dolayı en popüler mülakat sorularından biridir: Bir aday hakkında hızlı bir şekilde bir çok şey öğrenmenize yardımcı olur. Bu soru, üç şeyi anlamanızı sağlar:

  • Adayın zayıf yönlerinin iş gereksinimleriyle çatışıp çatışmayacağı veya pozisyonda başarılı olma yeteneklerini engelleyip engelleyemeyeceği
  • Adayın çok uzun süre düşünmek zorunda kalmadan zayıflıklarını bilecek kadar kendinin farkında olup olmadığı
  • Adayın eksikliklerini iyileştirmek için nasıl çalıştığı

6) En güçlü yönleriniz nelerdir?

Zayıf yönleri ele almak gibi, bir aday güçlü yönlerinden bahsettiğinde, öz farkındalık ve alçakgönüllülük düzeylerini gösterir. Bu mülakat sorusu aynı zamanda başvuru sahibine en iyi niteliklerinin rolün gereksinimleriyle nasıl örtüştüğünü tartışma ve hatta şirketin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için güçlü yönlerini nasıl kullanacaklarını gösterme şansı verir.

7) Bir işte karşılaştığınız zor bir durumu ve bunun üstesinden nasıl geldiğinizden bahsedin.

Her birey işyerinde zorlu koşullar yaşamıştır ve çoğu zaman profesyonellerin en çok büyüdüğü anlar bu anlardır. Bu sorulacak en iyi mülakat sorularından biridir, çünkü adayın size baskı altında nasıl performans gösterdiğini anlatmasına ve ayrıca problem çözme becerilerini ve stresi yönetme becerilerini tartışmasına olanak tanır.

8) Mevcut iş yerinizden neden ayrılıyorsunuz?

Bu soruyu sorduğunuzda, adayın eski işi hakkında nasıl konuştuğuna dikkat edin. Olumsuz yönlere mi odaklanıyorlar, yoksa geleceğe yönelik umutlarını ele alarak olumlu bir şekilde mi hedeflerini planlıyorlar? Adayın önceki işverenine ve işyerine saygı gösterme yeteneği, herhangi bir rolde iki temel nitelik olan nezaket ve profesyonelliklerini gösterir.

9) Özellikle ağır bir iş yükünü yönetmek zorunda kaldığınız bir zamandan bahsedin. Nasıl başa çıktınız?

Bu,  sormanız gereken en iyi sorulardan bir diğeridir çünkü adayın organizasyon ve zaman yönetimi becerilerinin yanı sıra iş yükündeki artış gibi stresli durumlarla nasıl başa çıktıklarını gösterir. Adayın uzun bir görev listesine öncelik vermesinin, yeni zorluklara uyum sağlamasının ve işi bitirmek için başkalarıyla birlikte çalışmasının belirli yollarını arayın.

10) Kişiliği veya çalışma tarzı sizinkinden çok farklı olan biriyle çalışmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın.

Farklı geçmişlere, iletişim tarzlarına ve kişiliklere sahip diğer insanlarla iyi çalışabilmek neredeyse her işin önemli bir parçasıdır. Bu soru, adaya bir hedefe veya göreve ulaşmak için nasıl uzlaştıkları, iletişim kurdukları ve işbirliği yaptıkları da dahil olmak üzere ekip çalışmasını, kişilerarası ve problem çözme becerilerini gösterme şansı verir. Ayrıca, kişilikleri ve çalışma tarzları hakkında size daha derin bir fikir verebilir.

11) Uzun vadeli kariyer hedefleriniz nelerdir?

Adaydan uzun vadeli kariyer hedeflerini tartışmasını isteyerek ne kadar hırslı, hedef odaklı ve çalışkan olduklarını hissedebilirsiniz. Şirketinizin değerleri, misyonu ve/veya hedefleri ile uyumlu kariyer hedefleri arayın. Bu soru, adayın şirketinizde ne kadar kalmayı planladığını da ortaya çıkarabilir. Örneğin, uzun vadeli kariyer hedeflerine şirketinizde çalışarak ulaşılamıyorsa, bu aday uygun olmayabilir.

12) Önümüzdeki yıl kendinizi nasıl geliştirmek istiyorsunuz?

Mülakatçıların adaylara sorması gereken en iyi sorulardan biri, mesleki gelişim için hedeflerinin ne olduğudur. Bir aday, bir zayıflığı geliştirmeye, bir güç üzerine inşa etmeye veya kariyerlerinde kendilerine yardımcı olabilecek yeni bir beceri edinmeye odaklanmış olabilir. Her şeyden önce, bu soru bir adayın kişisel gelişimine yatırım yapma istekliliği hakkında fikir verebilir.

13) Önceki iş arkadaşlarınız sizi nasıl tanımlardı?

Bu soru, adayların pozisyona ve şirkete uyum sağlamasına yardımcı olabilecek çeşitli kişilik özelliklerini, özelliklerinin geçmişteki pozisyonlarında başarılı olmalarına yardımcı olduğu zaman örneklerini ve ne kadar öz farkındalık sahibi olduklarını ortaya çıkarabilir. Önceki iş arkadaşlarının onları nasıl tanımlayacağını sormak, onların kişilerarası ve işbirliği becerileri hakkında da fikir verebilir. Bir adayın güçlü yönleri hakkında daha iyi bir fikir edinmek için belirli akran geri bildirimi örnekleri istemeyi düşünün.

14) Bir bavula kaç tane jelibon sığabilir?

Kulağa komik geliyor değil mi? Bu, doğru bir cevap gerektirmeyen tahmini bir mülakat sorusudur. Bunun yerine, adaylara düşünce süreçlerini gösterme şansı verir. Bir adayın sorunu nasıl çözmeye çalıştığına dikkat edin. Size ek açıklayıcı sorular soruyorlar mı? Sorunu daha küçük parçalara mı ayırıyorlar? Problem çözme becerilerini çalışırken görmek için sesli düşünmelerini isteyin.

Mülakatlar, bir adayın pozisyona uygun olup olmadığına, aynı zamanda diğer çalışanların birlikte çalışmaktan keyif alacağı biri olup olmadığına ve iş kültürünüze olumlu katkı sağlayıp sağlayamayacağına dair bir fikir edinme fırsatınızdır. Bu soruları sorarak, yeni bir işe alım gerçekleştirirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden ikisi olan hem yetenek düzeyini hem de kültürel katkıyı daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Referans: Best İnterview Questions to Ask Candidates

Kıbrıs iş ilanları sitesi, kktc iş platformu jobskktc.com olarak bu mülakat sorularını sizlerle paylaşmak istedik. Siz bu mülakat soruları hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz…

Yazar: Ahmet Hakan Aksüt

5 Mayıs 2022

Yorum Bırakın